Арчібальд Кронін «Замок Броуді»

Archibald_Kronin_Zamok_Broudi._Кронін не був впевнений, що роман чогось вартий. Він декілька раз палив рукописи, але все рівно відновлював їх. І правильно зробив. Перша книга відразу принесла йому світову відомість. У 1938 році її переклали на російську мову.

«Замок Броуді» хоч і є світовою класикою, але серед сучасної молоді відома мало. Роман по своїй емоційності, насиченості та динамічності перевершить більшість сучасних бестселерів. Автор показує тогочасну дійсність, яка, тим не менше, є винятком. Ніхто не залишиться байдужим після прочитання.

Трагічна історія сім`ї Броуді підкорила серця тисяч читачів, а згодом і глядачів. Все обертається навколо голови сім`ї, тирана та нарциса, Джеймса Броуді. Він методично та цілеспрямовано знищує своїх рідних. Чоловік впевнений, що він мало не король, а інших вважає не гідними його уваги. Саме ця впертість і губить його справу – магазин шляп. Доньку Нессі Броуді тиранить, змушуючи її цілодобово вчитись, щоб отримати стипендію. Дізнавшись, що вона її не отримала, дівчина втрачає розум та покінчує життя самогубством. Сина Метью Джеймс відправляє в Індію, сподіваючись, що там хлопець стане нормально працювати, але він повертається банкрутом та франтом, який звик витрачати гроші. Хлопець вимагає їх у бідної матері, а коли вона вже ледве зводить кінці з кінцями, починає красти речі із дому. Не менш страшною є доля його дружини Маргарет, яка живе у постійному страху перед чоловіком, зацькована, не здатна слова сказати. Жінка хворіє раком, але Джеймс навіть не намагається її лікувати, від чого вона і помирає. Також в домі живе напівбожевільна стара мати Джеймса Броуді, яка звикла підкорятись велінням сина.

Навколо Джеймса все обертається, проте не чоловік є головним героєм. Його старша донька Мері, яка, як і решта жителів дому, намагається вижити під тиранією батька. Вона таємно зустрічається із комівояжером Денісом. Дівчина по власній наївності та нерозумінні ситуації завагітніла від хлопця. Що сталось вона розуміє лише через декілька місяців, коли мати помітила у дівчини признаки вагітності. Дізнавшись про вагітність, Деніс намагався взяти Мері заміж, але Джеймс Броуді вигнав його. Тоді хлопець вирішив заробити грошей та забрати молоду наречену до себе жити. Здавалося б, от він – промінь надії для Мері, але Деніс трагічно гине і залишає її саму. Маргарет розповіла Джеймсу про вагітність доньки, а той вигнав Мері з дому Дівчина змушена завчасно народжувати в хліву, від чого немовля помирає.

Проте є в книзі ще один герой, який має велике серце – лікар Ренвік, який давно кохає Мері. Саме він забирає до себе дівчину, допомагає їй знайти роботу, підтримує її рішення та піклується про сім`ї Броуді не дивлячись на зневагу з боку Джеймса. Більш менш позитивно роман закінчується лише для Мері.

Трагізм книги не можливо відобразити у скороченому варіанті. Для того, щоб зрозуміти всю темряву душі Джеймса і переживання Мері потрібно прочитати книгу повністю. На противагу холодності одних героїв є тепло інших, ненависть та зневага Джеймса протиставляється доброті та любові Мері. Чи зрозумів Джеймс Броуді, що згубив власну сім`ї?

Яна Бистрицька

Advertisements

Залишити коментар

Filed under АртХол

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s